Instant Filozófus

Friss topikok

  • Instant Filozófus: @quodlibet: Köszönöm! Passzol a téma, pedig nem is olvastam a posztot. :) (2024.09.25. 00:38) Az időről
  • Instant Filozófus: Különbség, és nem elhanyagolható, hogy a Hilbert tereken alapuló kvantum-mechanika igen sikeres je... (2021.04.21. 06:54) A ma Hilbert tere a jövő platoni testjei
  • Instant Filozófus: @Matematikus: Igen! :) (2017.06.23. 10:13) Szürreális számok
  • Instant Filozófus: @ipartelep: Pontosan. A poszt nemigen érthető nem matematikusok számára, de azt akartam érzékeltet... (2013.10.31. 23:05) "Ráérzések"
  • Instant Filozófus: @ipartelep: A posztjaim (mint ez is) sokszor pillanatnyi érzések, benyomások leiratai. Ebből kifol... (2013.10.31. 22:42) Állatkert

HTML

Isten és a relativitáselmélet

2010.09.02. 23:34 | Instant Filozófus | 6 komment

A lenti plakátkiállítás-mottó méltó folytatásának szánom az alábbi - Istennel kapcsolatos - posztot.

Egy poszt erejéig tételezzük fel Isten létezését. (Na persze jöhet a kérdés: melyik Istenét? Mivel az európai kultúrkörben vagyunk, a keresztény Istenről legyen most szó. Bár ez sem egyértelmű. A katolikusok istenképe, a reformátusoké vagy... Ugye, hogy már ezzel bajok vannak? Jobb is az egészet elfelejteni...)

Jelen posztban be fogjuk bizonyítani, hogy Isten bizonyos esetekben még akkor sem avatkozhat be, ha szeretné. A relativitáselmélet még az Ő kezét is megköti. Lássuk, miért.

Nos, az einsteini relativitáselmélet szerint semmilyen fizikai jel nem haladhat gyorsabban 300.000 km/s-nál (ami a fény sebessége vákuumban, megközelítőleg).

Most tegyük fel, hogy egy barátunk megkötözve ül tőlünk 3.000.000 km-re. (Így tehát a fény illetve bármilyen jel legalább 10 másodperc alatt ér hozzá tőlünk.) Barátunk mellett egy időzítőszerkezettel ellátott bomba található, mely pontosan 12.00-kor robban. (Ilyenfajta ún. gondolatkísérletekhez a fizikusok tipikusan macskákat használnak, de én macskát még gondolatkísérletben sem vagyok hajlandó felrobbantani.:))

Namostakkor odajön hozzánk egy rosszarcú ember 11:59:30-kor, és közli velünk, hogy mi az ábra. Elmondja azt is, hogy a bomba csak 70%-os valószínűséggel robban fel, tehát azért van esély a túlélésre. Mindezek meghallgatása után óránkra nézünk, és látjuk, hogy 11:59:51-van! Ismervén a relativitáselméletet, lemondunk barátunk megmentéséről (hiszen semmilyen módon nem érhetünk már oda hozzá, ehhez min. 10 mp-re lenne szükség.)

Utolsó reménysugárként azért elhadarunk egy imát, bízva a 30%-ban.

Két eset lehet: 1) Isten imánk hatására nem avatkozik be. Ez nem csak azért lehet, mert már amúgy is a pokolban látná legszívesebben ismerősünket, hanem pedagógiai célzatú is. Mégis mi lenne, ha minden imánk meghallgatásra lelne? (Nekem pl. lenne egy kifogyhatatlan viszkisüvegem.) De az 1) eset példánk szempontjából úgysem érdekes.

2) Isten beavatkozik, és a bomba szerkezetét hatástalanítja. Ez kizárólag fizikai behatással lehetséges, tehát a bomba szerkezetében változás áll be. (Ha nem avatkozna be fizikailag, a bomba 70%-os valószínűséggel mégis felrobbanna!)

(Nem túl problematikus feltenni, hogy a bomba hatástalanodását, azaz szerkezetének megváltozását tapasztalni lehet.)

Ésakkoralényeg! Itt jön a relativitáselmélet gyönyörűsége! Ekkor ugyanis létezik olyan külső szemlélő, aki ELŐBB látja a bomba hatástalanodását, mint ahogy mi ELKEZDENÉNK imádkozni! (Ez lehet egy olyan szemlélő, aki a minket a barátunkkal összekötő szakasz felezőpontjából a barátunk felé mozog.)

Ezzel tehát az ok és az okozat felcserélődne, ami logikai képtelenség. Isten esetleges beavatkozása tehát logikai képtelenség árán tételezhető csak fel!

Egyetlen kibúvó található lenne a relativitáselméletben képzetlen teológus számára: mondhatná azt, hogy "de hát Isten mindenütt EGYSZERRE jelen van!". Na igen ám, de ha ez igaz, akkor ha két helyen egyszerre avatkozik be, akkor úgymond "a bal kéz nem tudja, hogy mit csinál a jobb", a fentiek miatt. Istenről ilyen balgaságot nem tételezhetünk fel. Beavatkozásaihoz pedig fizikai változást kell előidézni. (Ha csak a lelkekben machinál, az is problematikus, de az majd egy másik poszt témája lehet...)

Esetleg azt is ellenünk vethetné valaki, hogy Isten a bombát csak a robbanás PILLANATÁBAN hatástalanítja. Ezzel az a probléma, hogy a robbanás sohasem pillanatszerű. Így ha megvolt az ok a robbanásra (ami ELŐBB van, mint maga a robbanás), akkor a bombának fel KELL robbannia. Különben egyszerűen hibás a szerkezet.

Én a magam részéről tudok még egy nehezen cáfolható kibúvót, de azt már nem árulom el. Ha rájöttök, kaptok egy sört. Sőt! Ha pontosan AZT találjátok meg, amire én gondolok, egy rekesz sört adok! A legkomolyabban mondom.

De addig is, ti adjatok inni nekem!

Címkék: isten bomba relativitáselmélet

A bejegyzés trackback címe:

https://instantfilozofus.blog.hu/api/trackback/id/tr702267962

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

craft 2010.09.04. 02:27:17

Én ilyen blogos fogadásokat buktam már be naszóval:
1)Honnan tudod hogy az ima max fénysebességgel utazhat? Az ima nem egy fizikai dolog sőtdemitöbb, alapvetően metafizikai jelenség. Valamit

2)Nem tudod hogy Isten (vagy nevezzük lyukamnak)velünk egy dimenzióban létező lény-e vagy sem. Elképzelhető a mi dimenzionkban egy láthatatlan ,kurvagyors , kurvafejlett lény, de azt nem tudod hogy egyébb dimenzioknak mik a határai. Ahogy az irodalomórán rajzolt fikáim se tudnak arról, hogy én rajzoltam őket. Illetve.

3)Ha a gondolatkísérletet levisszük természetes élő körülmények közé a P=3/10 igenis kurvasok. Nagyobb az esélye annak pl, hogy szegény flótásunk túléli a szopást, minthogy nyer a lotton. Viszont lottón is elég sokan nyertek már csekély emberi történelmünk során.

4)Jön a sliders magyarázat. Egyik világban túléli, másikban nem. Abban a világban éli túl amelyikben én kapok egy gint.

5)A bomba robbanása nem implikálja direktbe "barátunk" szörnyű halálát. Hatósugár ésatöbbi.

6)Barátunk vákumban van, a bomba meg gyutacsos. Bár akkor a 70% kicsit sok, kivéve ha azt földi körülmények között mérték.

Hány rekeszt kapok? :D

Ps.: Rakd ki a blogom linkekbe plox lol

Instant Filozófus 2010.09.04. 13:56:42

@craft: Juhééééj! Komment érkezett!

Nos, a helyzet az, hogy semmilyen módon nem függ a kísérlet attól, hogy "valójában" hogyan is működik az imádkozás, és az isteni beavatkozás. (Mellesleg az imának mindenképpen van fizikai vetülete, ha más nem, agyhullámok formájában.)

A lényeg ez: a beavatkozás fizikai következményekkel kell, hogy járjon (erre kérek cáfolatot!). Márpedig ebben az esetben az okság felborul. Kész passz.

Ja, és a barátunk nem vákuumban van. Levegőn.
Ha a 70% nem tetszik, legyen több vagy kevesebb.

IronLowrider 2010.09.05. 00:36:09

Nem feltétlen a fizikai hatás.
A bomba 100 kísérletből 70-szer felrobban.
Ha Isten beavatkozik, akkor csak az a 30 eset következhet be, amikor a bomba nem robban fel.
Isten megoldja :)

Instant Filozófus 2010.09.06. 00:50:38

@IronLowrider: Kedves Ismeretlen!

Köszönöm a kommentet, amint látod/látja, posztban válaszoltam is.

További minden jót: Instant Filozófus

Instant Filozófus 2010.09.06. 00:59:27

@craft: Szerencsére nem kell új dimenziókat és egyebeket belevinni. Ezzel ugyanis csak kitoljuk a problémát, de nem oldjuk meg.

Mellesleg, örülök, ha az órán rajzolt fikáidhoz hasonlítod magad (ill. az embereket). :) Azért biztosan több értelem van benned, mint a fikában! xD

A fikáid nem tudnak spekulálni a körülöttük levő világról.

Ami azt illeti, szerintem az absztrakcióra való képesség -vagy helyesebb talán a modellalkotás képességéről beszélni- különbözteti meg az embert az állattól is. (Nem egészen az intelligencia, mert az sok más állatnál is bizonyos értelemben megvan. Ráadásul az intelligencia képlékeny fogalom. Az absztrakcióra való képesség nem tűnik annak.)

craft 2010.09.06. 08:02:13

Szerintem ez csupán emberi arrogancia. Igenis tünhetünk fikának más "lények" szemében. Ha más nem olvass Lovecraftot.
süti beállítások módosítása