Instant Filozófus

Friss topikok

  • Instant Filozófus: @quodlibet: Köszönöm! Passzol a téma, pedig nem is olvastam a posztot. :) (2024.09.25. 00:38) Az időről
  • Instant Filozófus: Különbség, és nem elhanyagolható, hogy a Hilbert tereken alapuló kvantum-mechanika igen sikeres je... (2021.04.21. 06:54) A ma Hilbert tere a jövő platoni testjei
  • Instant Filozófus: @Matematikus: Igen! :) (2017.06.23. 10:13) Szürreális számok
  • Instant Filozófus: @ipartelep: Pontosan. A poszt nemigen érthető nem matematikusok számára, de azt akartam érzékeltet... (2013.10.31. 23:05) "Ráérzések"
  • Instant Filozófus: @ipartelep: A posztjaim (mint ez is) sokszor pillanatnyi érzések, benyomások leiratai. Ebből kifol... (2013.10.31. 22:42) Állatkert

HTML

Fontos tulajdonság

2012.03.07. 22:07 | Instant Filozófus | 2 komment

Szerintem az egyik legfontosabb tulajdonságunk az, hogy el tudunk felejtkezni arról, hogy valójában egész életünkben szoronganunk kellene.

Szoronganunk például amiatt, hogy az élet véges. A negyvenesek-hatvanasok ahhoz képest elég élettelinek tûnnek, hogy tudvalevõ számukra: már jóval kevesebb van nekik hátra, mint amennyit eddig leéltek. (Mostanában ha egy ilyen korabelivel beszélgetek, mindig az merül fel bennem, hogy vajon végigfut-e ez a gondolat az agyán.)

Szoronganunk kellene amiatt is, hogy középszerûek vagyunk. A többségünknek nincs semmilyen olyan tulajdonsága vagy cselekedete, ami miatt a neve kõbe vésõdne. Többségünk élete úgy telik le, mintha soha nem is léteztünk volna. A mikrokörnyezetet leszámítva senkinek sem fogunk soha hiányozni, ha már nem leszünk.

Na de mindegy. Ez a bizonyos felejtési tulajdonság bennem is megvan. Úgyhogy most megyek dolgozni. Csak úgy középszerûen.

(A fenti akasztófahumort nem kell ám olyan komolyan venni.)

A bejegyzés trackback címe:

https://instantfilozofus.blog.hu/api/trackback/id/tr794296441

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

ipartelep · http://ipartelep.blog.hu 2012.05.25. 22:49:50

De ha "szoronganunk kellene" az élet véges volta miatt, akkor ugyanilyen logikus lenne az is, hogy örülnünk kellene, amiért élünk. Hiszen az, hogy élünk (hogy megszülettünk, és értelmes lényként), az egyáltalán nem volt szükségszerű. Ellenkezőleg: Az egy esetleges (és nagyrészt véletlen) történés volt. Vagyis a dolognak két oldala van, a halál miatt bánkódni kellene, de az életnek örülni.
Csak hát persze nem ezek az alapvető tények határozzák meg a hangulatunkat (legalábbis ritkán ezek). Ha ezek határoznák meg, akkor vagy kioltanák egymást, vagy felváltva okoznának örömöt, és szomorúságot. De a psziché nem ilyen egyenesvonalú logika szerint működik.
A nagyon racionális hozzáállás pedig a következőt mondja erről: ha már élünk, akkor úgy járunk jól, ha jól érezzük magunkat. Ezzel ellentétes a szorongás, tehát azt a minimumra kell szűkíteni (más kérdés, hogy lehet-e). És persze tudjuk, hogy nagyon racionálisnak lenni nagyon nehéz...

Instant Filozófus 2012.05.26. 01:13:05

@ipartelep: Ha "haszonelvűen" (vagy éppen a játékelmélet fogalmaival, de legalábbis racionálisan) akarjuk megközelíteni a dolgot, az, amit ír, abszolút helyénvaló. Ez következik minden >ésszerű< megfontolásból.

Ahogyan le is írta, a legfurább az egészben az, hogy gyakran oly nehéz feledni az idealista álláspontot (vagy a fenti esetben ez inkább egyfajta idealista pesszimizmus :) ).
Bennem ez a kettő folyamatosan hadakozik, mert:

1) matematikus vagyok, és nem csak a diplomám szerint, hanem hivatásom szerint is,
2) Kurt Vonnegut a "gondolati tanítómesterem".
:)
süti beállítások módosítása