Képzeljünk el egy gazdag, de meghibbant alapítvány-tulajdonost, aki harmadik világbeli éhező gyermekeket támogat. Elhatározza, hogy következő alkalommal egymillió forintot utal át vagy von ki az alapítványból. Az összeg nagy segítség lenne, ám az elvonás több támogatott gyermek halálához is vezethetne.
A befektető pénzérmefeldobással dönt. Kérdés hívők számára: befolyásolja-e ekkor Isten az érmefeldobás eredményét?
Válasz nélkül ne haladjanak tovább, az csalás!...
Na szóval, ha a válasz az, hogy nem, akkor más-más okokból, de egyetértünk. Ha azonban igen, akkor jön a következő kérdés: mekkora az a minimális összeg, melynél Isten még azt mondja, hogy nem kell beavatkoznia?
Két válasz lehet: 1) a lehető legkisebb összeg, tehát 1 forint; 2) valamilyen ennél nagyobb összeg.
Az első esettel az a helyzet, hogy a nemzetközi pénzügyi átutalások sajátosságai miatt 1 forint átutalás több veszteséggel jár, mint haszonnal, tehát ez beugratás volt. :)
Ha azonban a második a választott válasz, akkor ennek az összegnek valutanemtől függetlennek kell lennie, tehát a válaszoló elismeri, hogy van egy univerzális konstans érték, melynél Istenben megszólal a csengő, és az ügy átlépi az ingerküszöbét. Ezt lehetne Isten ingerküszöb-konstansának nevezni. Ha van ilyen, az érdekes.
(Valaki a szememre vetheti, hogy Isten már azelőtt beavatkozhat, hogy a befektető kigondolja az összeget vagy magát a "játékot". Ezzel az a baj, hogy így a szabad akaratot tagadja, ami pedig a keresztények egyik legfőbb hitelve.)