Instant Filozófus

Friss topikok

  • Instant Filozófus: @quodlibet: Köszönöm! Passzol a téma, pedig nem is olvastam a posztot. :) (2024.09.25. 00:38) Az időről
  • Instant Filozófus: Különbség, és nem elhanyagolható, hogy a Hilbert tereken alapuló kvantum-mechanika igen sikeres je... (2021.04.21. 06:54) A ma Hilbert tere a jövő platoni testjei
  • Instant Filozófus: @Matematikus: Igen! :) (2017.06.23. 10:13) Szürreális számok
  • Instant Filozófus: @ipartelep: Pontosan. A poszt nemigen érthető nem matematikusok számára, de azt akartam érzékeltet... (2013.10.31. 23:05) "Ráérzések"
  • Instant Filozófus: @ipartelep: A posztjaim (mint ez is) sokszor pillanatnyi érzések, benyomások leiratai. Ebből kifol... (2013.10.31. 22:42) Állatkert

HTML

Pi - reloaded

2010.08.29. 20:18 | Instant Filozófus | Szólj hozzá!

A helyzet az, hogy az előző posztomban közölt tényen (miszerint a szülinapom dátuma benne van a Pi-ben) nem kellett meglepődnöm. Elmagyarázom, hogy miért.

Kössétek fel a gatyeszt, matematika következik. De közérthetően, úgyhogy olvassátok csak el.

Naszóval, egy x számot 10-normálisnak nevezünk, ha akárhogyan is adjunk meg 0,1,...,9 számjegyekből álló sorozatot, van olyan pozíció, hogy x-ben ettől a pozíciótól kezdődően ez a számjegysorozat szerepel.

Tehát pl. ha azt írom, hogy "1464349379493486753984", akkor van x-ben ilyen.

Nehezen bizonyítható tény, de a Pi 10-normális szám. (Sőt a helyzet az, hogy akármilyen számrendszerben írjuk is fel, akkor is normális, de ez most mellékes.)

Ezen ténynek döbbenetes következményei vannak. Például nem csak az én születésnapom dátuma szerepel a Pi-ben, de a Föld összes emberének születésnapja benne van! (Mondjuk éééé.hh.nn formátumban.)

Vagy: tegyük fel, hogy megkérjük mind a hat és fél milliárd embert, aki a Földön él, hogy mondjon véletlenszerűen egy számot 0 és 9 között. Ezeket a számokat egymás után írjuk. Akkor igaz az, hogy van olyan pozíció, hogy innentől kezdve pontosan ezek a számjegyek a felírás sorrendjében szerepelnek, közvetlenül egymás után a Pi-ben!

Ez olyan, mint valami bűvésztrükk. Csak ebben nincs szemfényvesztés és trükközés.

Aki eddig még képben van, az figyeljen tovább. Átváltunk filozófiára. Miértisne, ha egyszer ez a blog címe?

Hozzávetőleges becslések szerint a Világegyetemben 10^80 darab részecske van. 10^80 nem más, mint egy egyes és utána 80 darab nulla.

És akkor most jön a csattanó: írjuk fel a Pi számjegyeit a Világegyetemet alkotó részecskékre, minden protonra, elektronra egy-egy számjegyet. Egy idő után elfogynak a szabad részecskék. Itt állunk, és a körülöttünk levő anyag szerte a Világegyetemben tele van a  Pi számjegyeivel. És ekkor jön a kérdés: mi a Pi 10^80 + 1-edik számjegye? Nincs hova írni! Ilyen körülmények között van-e értelme egyáltalán a kérdést feltenni?

A választ mindenki keresse meg maga, én a sajátommal később állok elő, már nem fárasztalak tovább benneteket. Örülnék, ha írnátok.

Addig is... adjatok inni!
Ásványvizet. Hidratálnom kell...

Címkék: pi normális szám

A bejegyzés trackback címe:

https://instantfilozofus.blog.hu/api/trackback/id/tr182257082

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása