Einstein jól ismert idézete szerint ő nem tudja, hogy a III. Világháborút milyen fegyverekkel fogják vívni, de azt tudja, hogy a negyediket kövekkel és botokkal.
Mélységes a tiszteletem Einstein felé, de azt hiszem, téved. Na nem abban, hogy a III. Világháborút követően bizonyosan olyan szintre süllyedünk vissza hogy csak köveink és botjaink lesznek. Hanem abban, hogy ilyen primitív (köves-botos) társadalomban lehet világháborút vívni.
A világháború definíciója szerint földrajzilag kiterjedt és a világ minden nagyobb hatalmi csoportját (melyek érdekeik mentén alkotnak koalíciókat) bevon. Ehhez az kell, hogy a földi társadalom olyan szinten össze legyen kapcsolódva, ami lehetővé teszi a fegyverek, seregek, parancsok, stb. viszonylag gyors mozgatását. Egy világháború kirobbanásához az is kell, hogy többé kevésbé mindenki mindenkitől függjön. Ha A rálép B tyúkszemére, azt C is támogatja de egyben D-nek is fáj, és így tovább.
Egy fenti primitív társadalomban ilyen sokszálú, bonyolult viszonyrendszer aligha lehetséges (az már nem lenne primitív) és technológia híján nem lehet már csak a dolgok (hírek, információk, stb.) lassú áramlása miatt sem világháború. Nem véletlen, hogy az első világháborúra a XX. századig kellett várni. Akkorra vált a logisztika, információterjedés és a kereskedelem olyan kiterjedtté és gyorssá, hogy a háború világszintűvé válhatott.