Instant Filozófus

Friss topikok

  • Instant Filozófus: @quodlibet: Köszönöm! Passzol a téma, pedig nem is olvastam a posztot. :) (2024.09.25. 00:38) Az időről
  • Instant Filozófus: Különbség, és nem elhanyagolható, hogy a Hilbert tereken alapuló kvantum-mechanika igen sikeres je... (2021.04.21. 06:54) A ma Hilbert tere a jövő platoni testjei
  • Instant Filozófus: @Matematikus: Igen! :) (2017.06.23. 10:13) Szürreális számok
  • Instant Filozófus: @ipartelep: Pontosan. A poszt nemigen érthető nem matematikusok számára, de azt akartam érzékeltet... (2013.10.31. 23:05) "Ráérzések"
  • Instant Filozófus: @ipartelep: A posztjaim (mint ez is) sokszor pillanatnyi érzések, benyomások leiratai. Ebből kifol... (2013.10.31. 22:42) Állatkert

HTML

A Pinokkió paradoxonról

2012.05.25. 02:07 | Instant Filozófus | 3 komment

Az úgynevezett Pinokkió paradoxon egy filozófiai felvetés, amely egy Eldridge-Smith nevű logikával foglalkozó professzortól (és 11 éves kislányától!) származik. Nagyjából a következőképpen szól.

C. Collodi híres regényéből tudjuk, hogy ha Pinokkió, a fabábu, hazudik, akkor legalább két inch-et (kb. 5 cm) hosszabbodik az orra. Most jön Eldridge-Smith: képzeljük el, hogy Pinokkió (innentől P) azt mondja, hogy "az orrom most növekszik". Tegyük fel, hogy az állítás igaz. Ez azt jelenti, hogy P orra valóban növekszik. Csakhogy ekkor az orra leáll a növekedésben, hiszen igazat mondott. Ezzel együtt azonban az állítása hamissá válik, és az orra növekedni kezd. Ám ekkor állítása újfent igazzá válik, és az orra leáll a növekedésben. És így tovább, a végtelenségig.

Látszólag tehát szegény P orra ott fog fickándozni az idők végezetéig. (Ha az "az orrom most növekszik" mondat hamis, a probléma ugyanez.) Született néhány feloldása ennek a paradoxonnak, a fenti linken elolvashatjátok. Én egy egészen más oldaláról közelíteném meg a kérdést és oldanám fel a paradoxont. Azt szeretném kimutatni, hogy egy látszólag absztrakt logikai(nak tűnő) kérdés valójában az Univerzum szerkezetével áll nagyon szoros kapcsolatban!

Térjünk tehát vissza az eredeti problémához. Ha P hazudik, akkor az orra növekedni kezd. Szükségszerűnek tűnik, hogy legyen valamilyen kiértékelő, amely "eldönti", hogy P kijelentései igazak-e avagy sem. Tudom, ez a kiinduló feltételezés rögtön szül néhány problémát. Például nem mondtunk semmit a kiértékelő természetéről, ám az eredeti probléma nem is létezne, ha nem fogadnánk el egy ilyen kiértékelő létezését. A másik elmismásolt kérdés az, hogy P kijelentései mi alapján tekinthetők igaznak vagy hamisnak, hiszen például az a mondat, hogy "a töltött káposzta finom", egyáltalán nem objektív logikai kijelentés. Ettől a problémától is megszabadulhatunk, ha P kijelentéseit leszűkítjük az "az orrom most növekszik" és "az orrom most nem növekszik" bináris kijelentéspárra (szegény Pinokkió).

A lényeg a következő: a kiértékelő válasza még ha szimultán is P kijelentésével (ami már önmagában is komoly problémákat vetne fel), az bizonyosan igaz, hogy van egy pozitív időtartam, amely eltelik P kijelentése és az orr növekedésének megkezdődése között. Ez azért van, mert P orra hegye és P szája (és/vagy a kiértékelő pozíciója) között a térbeli távolság pozitív. Ezt úgy is mondják a relativitáselmélettel foglalkozó fizikusok, hogy időszerű görbe választja el a két eseményt (ti. a kijelentést és a növekedni kezdést).

A fenti gondolatmenet rögtön jelzi, hogy Eldridge-Smith paradoxona nem is paradoxon, hiszen ő egyidejűnek vette a két eseményt, ami nyilvánvalóan megengedhetetlen.

Hogy jobban lássuk, miért is fenntarthatatlan Eldridge-Smith elgondolása, menjünk még mélyebbre. Mi is történik akkor, amikor P azt mondja, hogy "az orrom most növekszik"? Ha igazat mond, az azért van, mert ő azt látja, hogy az orra növekszik. Ez pedig kizárólag azért lehet, mert a múltban hazudott. Másfelől a kiértékelő outputja "igaz" lesz. Minden további történés két kérdéstől függ:

1) Mi történik, ha egy hazugságot igaz kijelentés követ? Megáll-e azonnal a növekedés, ha az "igaz" jelzés (vagy ami ugyanez: "ne nőjj tovább" jelzés) eléri P orra hegyét? Vagy a növekedés mindenképpen eltart addig, amíg a két inch plusz el nem éretik?

2) Mennyi időt vesz igénybe az orr növekedése? Rövidebb-e ez az idő, mint amennyi a fénynek szükséges, hogy elérjen P szájától (vagy a kiértékelőtől) P orra hegyéig? Legyen ez az idő T.

(Tudom, a fentiek már extrém szőrszál-hasogatásnak tűnnek, de bizony az ilyen "apróságokon" áll vagy bukik minden! Aki ilyen kérdésekre nem vevő, az idáig úgysem jut már el az olvasásban.)

Sajnos a fenti két kérdést illetően nem tudjuk megkérdezni Collodit, így kénytelenek vagyunk minden alternatívát górcső alá venni (összesen 2x2=4 van, ugyebár). Először tegyük fel, hogy a növekedés azonnal megáll, ha "ne nőjj tovább" jelzés érkezik a kiértékelőtől; továbbá tegyük fel hogy a növekedés T-nél tovább tart. Ebben az esetben ha P azt mondja, hogy "az orrom növekszik" és ez igaz, azt fogja látni, hogy az orra még azt követően is növekedni fog egy ideig, hogy ő megtette igaz kijelentését! Csak akkor fogja látni az orra növekedésének megállását, ha az ezt az információt hordozó fényjel elér a szemébe. Ez azonban bizonyosan a kijelentése után következik be, legalább 2T idő múlva!

Ha azt feltételezzük, hogy a növekedés mindenképpen folytatódik amíg a 2 inch plusz el nem éretik, akkor ugyanez játszódik le, a különbség csak annyi, hogy P még tovább látja növekedni az orrát - igaz kijelentése ellenére -, mint az előbbi esetben.

Most tegyük fel, hogy a növekedés T-nél kevesebb ideig tart. Ez pusztán annyit von maga után, hogy a "ne nőjj tovább" jelzésnek semmilyen hatása nincs már, hiszen mire odaér, a növekedés már befejeződött. Függetlenül attól, hogy az 1) pontban leírt alternatívák melyike igaz. P ugyanúgy növekedni látja az orrát még egy ideig.

Ez minden. Mint látjátok, semmilyen paradoxon nincs itt. Legfeljebb szokatlan lehet, hogy P orra nő még egy ideig igaz kijelentése ellenére.

Még annyit érdemes megjegyezni, hogy a fenti érvelés nagyban függ a kiértékelő pozíciójától. Fentebb azt feltételeztük, hogy az P szájához van közel, és nem az orra hegyéhez. Bárhogy is, minden eredő probléma (nem paradoxon!) amely a szituációból ered nem logikai eredetű. Hanem geometriai!

Hogy felkeltsem az érdeklődést - nem mintha bárki is olvasná a blogomat -, elmondom, hogy elképzelhető olyan szituáció, melyben P igazat mond ugyan, de ennek ellenére az orra mégis növekszik! Amíg ezt kiposztolom, próbáljatok találni egy megoldást Ti magatok! Aki azt a megoldást találja meg, amit én ötlöttem ki, fizetek egy üveg whiskey-t! Na?!

Címkék: paradoxon pinokkió paradoxon

A bejegyzés trackback címe:

https://instantfilozofus.blog.hu/api/trackback/id/tr394544840

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

ipartelep · http://ipartelep.blog.hu 2012.05.25. 20:37:48

Szia!
Én is idetaláltam a blogodra, és jótett helyébe jót várj! ;-)

Nos, anélkül, hogy túlságosan mélyen bele akarnék mászni ebbe a paradoxonba, mondok egy véleményt róla.

De először általánosan mondanék valamit a paradoxonokról: Én azt gondolom, hogy a paradoxonok valójában sosem a világban lévő valamilyen ellentmondásokat tükrözik (őszintén szólva, el sem tudom képzelni azt, hogy a világban, vagyis a fizikai objektumok (a kvarkoktól a galaxishalmazokig) között egyáltalán hogyan létezhetnének ellentmondások. Ezt csak azért mondtam, mert a "paradoxon" fogalmában esetleg az is benne van, hogy az egy ilyesféle külső ellentmondásra utal. Hanem ehelyett az van, hogy a paradoxon mindig valamely logikai ellentmondás. De hogy lehet a logika ellentmondásos? - kérdezhetnénk egyből - hiszen a logika az csak akkor "logikus", ha ellentmondásmentes. Hát természetesen úgy, hogy nem maga a logika ellentmondásos, hanem az a konstrukció, amit a paradoxonban megfogalmazunk. Egy elméletileg ellentmondásmentes logikai nyelven nem is lehetne paradoxonokat megfogalmazni. Viszont a paradoxonjainkat nem ilyen nyelven, hanem a természetes nyelvünkön fogalmazzuk meg. És azzal nagyon is lehet ellentmondásos helyzeteket teremteni, sőt azoknál még cifrább mutatványokat is lehet vele csinálni ugye, pl. olyan szintaxishelyes mondatokat, amik vagy nem jelentenek semmit, vagy teljesen értelmetlenek.
Tehát ha paradoxonnal találkozunk, akkor mindig tudhatjuk, hogy ott valami hiba van a megfogalmazásban. És gyakorlatilag úgy kell feloldani a paradoxont, hogy megkeressük ezt a hibát. Ami persze nem könnyű, hiszen rejtett a hiba.

Tehát most áttérek a Pinokkió paradoxon megoldására:
Ha Pinokkió azt mondja, hogy "az orrom most növekszik" (és az a szabály, hogy a hazugság után hosszabbodik az orra), akkor nézzük a lehetőségeket: 1. Igazat mondott. Ekkor nyilván az történt, hogy egy előző hazugság (amely bármi lehetett, nem vonatkozott feltétlenül az orra állapotára) nyomán növekedett az orra, és ő ezt most megállapította. Mivel most igazat mondott, emiatt az igazmondás miatt nem fog növekedni az orra.
2. Hazudott. Ekkor az orra előzőleg (vagyis akkor, amikor elhangzott a kijelentése) nem növekedett, viszont, mivel most hazudott, a szabályok szerint (a rögzített szabályokat mindig kénytelenek vagyunk elfogadni az ilyen gondolatkísérletekben, hiszen azok nélkül valóban teljes káoszba fulladna a kiértékelés) ahogy elhangzik a hazugság (nyilván nem közben, hiszen meg kell várni, hogy elhangozzon az állítás -ez is egy implicit játékszabály), növekedni kezd az orra.

Látszik, hogy nincs semmilyen paradoxon. A "paradoxon érzést" itt bizonyos a játékszabályok elhallgatása, implicit volta okozza. Nevezetesen az, nincs tisztázva a játékszabályokban, hogy mikor történik a növekedés, mikor a rá vonatkozó kijelentés, és mikor a kijelentés nyomán történő újabb orrnövekedés (vagy nem növekedés). Pontosabban, olyan a feladat, hogy úgy tűnik, a fenti három esemény egyidejűleg történik (az orrnövekedés, a rá való azonnali szóbeli reakció, majd az ara való újabb orr-reakció). s a paradoxon azért áll elő, mert ez az egyidejűség nem csak fizikai, hanem logikai lehetetlenség is.

A te blogod is jó. Mondtam már? ;-)

Instant Filozófus 2012.05.26. 01:28:18

@ipartelep: Amikor először olvastam a Pinokkió "paradoxonról", egyszerűen nem értettem, hogy mi itt a probléma. Hiszen számomra (ahogy ezek szerint az Ön számára is) olyan nyilvánvaló, hogy a pillanatszerűség - aminek implicit feltételezése magát a problámát okozza - fel sem merülhet.

Távol álljon tőlem a saját blogom reklámozása, de ha érdekli, van itt egy-két másik poszt, ami a fentiekre rímel és talán érdekelheti:

instantfilozofus.blog.hu/2011/07/30/isten_ingerkuszob_konstansa_avagy_egy_befekteto_a_mindenhatoval_packazik

instantfilozofus.blog.hu/2010/09/02/isten_es_a_relativitaselmelet

(Utóbbit ma már kissé másként írnám meg, de már mindegy.)

ipartelep · http://ipartelep.blog.hu 2012.05.26. 01:51:54

@Instant Filozófus:
Nem tudom, hogy mennyire triviális a Pinokkió paradoxon nem paradoxon volta (végül is, ha egy filozófus találta ki, és gondolta paradoxonnak, akkor lehet, hogy nem annyira triviális), mi mindenesetre rájöttünk, hogy nem is "rendes paradoxon". ;-)
süti beállítások módosítása