Instant Filozófus

Friss topikok

  • Instant Filozófus: @quodlibet: Köszönöm! Passzol a téma, pedig nem is olvastam a posztot. :) (2024.09.25. 00:38) Az időről
  • Instant Filozófus: Különbség, és nem elhanyagolható, hogy a Hilbert tereken alapuló kvantum-mechanika igen sikeres je... (2021.04.21. 06:54) A ma Hilbert tere a jövő platoni testjei
  • Instant Filozófus: @Matematikus: Igen! :) (2017.06.23. 10:13) Szürreális számok
  • Instant Filozófus: @ipartelep: Pontosan. A poszt nemigen érthető nem matematikusok számára, de azt akartam érzékeltet... (2013.10.31. 23:05) "Ráérzések"
  • Instant Filozófus: @ipartelep: A posztjaim (mint ez is) sokszor pillanatnyi érzések, benyomások leiratai. Ebből kifol... (2013.10.31. 22:42) Állatkert

HTML

Ahogy a nagy könyvben meg van írva

2011.07.26. 19:06 | Instant Filozófus | 1 komment

Az utóbbi napokban többször is hallottam ismerőseimtől olyan kifejezésekkel, mint "én nem hiszek a szerencsében" vagy "valahol biztosan nem véletlen, hogy..." vagy "ez lett neki megírva".

Ha vannak kijelentések, amelyektől feláll a hátamon a szőr, akkor a fentiek azok. (Mondjuk ennek ellenére gyakran nem szállok vitába, amit utólag mindig sajnálok.) Ha megkérdezném, hogy hol a bánatban és ki által vannak "megírva" a szóban forgó dolgok, akkor - biztos vagyok benne - semmilyen logikailag konzisztens választ nem kapnék. Merthogy nincs is.

Egy példát hozok fel: egyszer egy ismerősömnek magánórát akartam tartani, de odafelé menet egy tócsa mélyén fekvő üvegszilánkra hajtottam a biciklimmel. Felhívtam az ismerőst telefonon, és elmondtam, hogy mi a helyzet. Ő pedig értem jött autóval és együtt elvittük a kerót a szervizbe. Közben elgondolkodtam, hogy ha véletlenül őt (nem is engem:)) a találkozásunkkor elütötte volna egy autó, akkor annak kizárólag az a vacak láthatatlan üvegszilánk lett volna az oka, hiszen máskülönben kilométerekkel arrébb tartózkodott volna. A halál márpedig olyasvalami, ami sorsszerű, nemde? Hát akkor az üvegszilánk jelenléte is sorszerű kell, hogy legyen. Ebből pedig az látszik, hogy a "sors" szemében nincsenek kis és nagy dolgok.

Azt állítom tehát, hogy vagy minden az égvilágon előre meg van írva (totális determinizmus) vagy semmi sincs. Nincs átmenet.

Amikor a fenti kis történetet előadtam egy ismerősömnek, nem átallotta legyintve azt mondani, hogy ez tipikus matematikus-gondolkodás. Meghökkentem. Szerintem az oktatási rendszer csődje, hogy a logikus gondolkodásnak és szemléletmódnak 12 év alatt a csíráját is képtelen a diákok fejébe ültetni.

Egyszer érettségi előtt álló unokahúgommal vitáztam volna Istenről és a teremtésről, de annyival elintézettnek vélte a dolgot, hogy kijelentette: a teremtés olyan logikus, hogy másképp nem is lehetett volna. Sakk-matt... 

No, megyek futni, mert túlzottan belelovaltam magam.

A bejegyzés trackback címe:

https://instantfilozofus.blog.hu/api/trackback/id/tr783101894

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

ipartelep · http://ipartelep.blog.hu 2012.05.26. 23:31:15

Ha nem bánod, ehhez is hozzászólnék.

Egy rendszer lehet úgy konzisztens, hogy közben hamis az a rendszer. (A lényegi állításai hamisak.) Hogy lehet ez? Úgy, hogy a rendszer felállításánál csak arra kell vigyázni, hogy az állítások egymásnak ne mondjanak ellent. Ha ez megvan, máris ellentmondásmentes a rendszer. Ettől még a valóságnak "ellent fog mondani" a rendszer, de tudjuk, hogy az ilyesféle ellentmondást "hamisság"-nak, és nem "inkonzisztenciának" hívjuk.

Pl: Egy vallás lehet ellentmondásmentes, ha vigyáz a fenti szabályra. Természetesen egy komplex (mondjuk vallási) rendszernek ez szinte lehetetlen feladat, hiszen a vallások hitrendszerét képező állítások sokfélék, azokat általában nem is egy ember, nem is egy időben írja, szerteágazóak, stb. Vagyis a gyakorlatban még ez a minimumfeltétel sem szokott teljesülni. (Ez természetesen a vallásos hívőket semennyire sem zavarja - ők erről amúgy sem tudnak.)

A vallások ugye egyrészt (többnyire - összességében - inkonzisztens, és mindenképpen hamis) dogmákat tartalmaznak, másrészt meg rendkívül zavaros dogma- interpretációkat. Ez gyakorlatilag egy párbeszéd helyzetben (egy vallásossal) a "bolond likból bolond szél fú" esetét eredményezi. Vagyis nem lehet vele értelmes párbeszédet folytatni, hiszen egy értelmetlen hithalmazból "semmi, vagy akár minden következik" egyszerre. Vagyis pl. a determinizmusra nézve sem következik semmi egy vallás nézetrendszeréből. Egyszerűen bármit is mondanak róla, az annyira értelmes, érvényes, és megalapozott, mintha a bolondok házában kérdeznénk meg "Napólenont" a Waterloo-i taktikáról.

Ezért, végül is, az a helyes, követendő cselekedet, hogy bármilyen értelmes kérdésnél a vallás(ok) válaszait egyszerűen kihagyjuk a szórásból, nem figyelünk rájuk, nem érdekes amit mondanak. Hiszen szó szerint az van, hogy még csak az ellenkezője sem igaz annak amit mondanak.
süti beállítások módosítása